top of page

Mediaroom w garażu

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam kolejny ciekawy sposób na aranżację przestrzeni – garażu – która pierwotnie miała inny cel. Choć może to być zaskakujące – garaż, który przecież zwykle służy jako miejsce postoju pojazdu, może być wykorzystany zupełnie inaczej. Zaskoczenie jest zrozumiałe, zwłaszcza dla tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z przearanżowaniem garażu. Jednakże takie przekształcenia nie są wcale rzadkością. Rozumieją tę potrzebę przede wszystkim rodziny posiadające mniejsze domy.




Wiele domów umożliwia pozostawienie samochodu bezpośrednio przed wjazdem do garażu, co czasem prowadzi do pytania: "czy naprawdę potrzebuję tego garażu?", szczególnie gdy przestrzeń mieszkalna jest ograniczona. W takich przypadkach garaż często staje się dodatkowym miejscem do przechowywania różnych rzeczy niemieszczących się w pozostałej części domu. Jest to najczęstszy sposób wykorzystania garażu w innym celu niż jako postój dla auta. Jednak nie zawsze jest to jedyna możliwość.


Interesującym pomysłem na przekształcenie garażu jest zmiana go w pokój multimedialny. Będzie to idealne miejsce do relaksu dla każdego, kto pragnie mieć swój własny kącik do grania lub po prostu do spotkań ze znajomymi, podobnie jak w przedstawionym projekcie. Przestrzeń, którą przedstawiamy była garażem o wymiarach 18,5m2.





Przy takim metrażu warto rozważyć wykorzystanie projektora ultrakrótkiego rzutu, który z pomocą odpowiednio skonstruowanej szafki nie zajmie dużo miejsca. Projektor rzuca 120 lub 90 cali, gdy szuflada nie jest wysunięta. Jest to związane z odległością, jaka jest potrzebna aby rzucać obraz danej wielkości. Tutaj przestrzegam przy okazji przed często nierealnymi wizualizacjami projektorów, rzucających obraz 120 cali ze standardowej szafki RTV ustawionej bezpośrednio przy ścianie.


Przekształcenie garażu w pokój multimedialny wymaga pewnej pracy, ale nie jest to zadanie tak trudne, jakby się mogło wydawać. Istnieje wiele sposobów na zasłonięcie bramy wjazdowej, na przykład za pomocą zasłon, jak to zrobiliśmy w naszym projekcie, lub za pomocą ścianki działowej, szczególnie jeśli mamy problem z utrzymaniem ciepła. W razie potrzeby ciepło można dostarczyć za pomocą grzejnika elektrycznego.





Aby pomieszczenie rzeczywiście mogło być nazwane multimedialnym, należy zainstalować odpowiednie nagłośnienie. W naszym projekcie postanowiliśmy wykorzystać głośnik Sonos Arc w zestawie z subwooferem, aby stworzyć wysokiej jakości dźwięk przestrzenny, co jest idealnym rozwiązaniem dla projektów o ograniczonej przestrzeni i istniejącej instalacji elektrycznej, której nie chcemy naruszać. Aby uniknąć problemów z akustyką, zainstalowaliśmy również panele akustyczne, które nie tylko spełniają swoje funkcje, ale także estetycznie komponują się z wystrojem wnętrz.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page