top of page

Projekt na Warszawskiej Białołęce

Nowoczesny dom na warszawskiej Białołęce


Jednym z naszych ostatnich dużych projektów, który zasługuje na wyjątkową uwagę, jest dom na warszawskiej Białołęce. Jego powstanie zaskoczyło nie tylko szybkością realizacji, ale i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi.


Ekspresowe tempo budowy


To, co zaskakuje najbardziej, to fakt, że od momentu rozpoczęcia projektu do finalnych prac wykończeniowych upłynęło niecałe 12 miesięcy. Taka dynamika to rzadkość w branży budowlanej.


Oszczędność i ekologia


Mimo że inwestor zrezygnował z pomysłu zbudowania domu w pełni pasywnego, to jednak, korzystając z wiedzy zdobytej podczas szkolenia Akademii Zdrowego Budownictwa oraz stosując dedykowane rozwiązania, osiągnięto imponujące wyniki. Zapotrzebowanie na ciepło i chłodzenie oszacowano na 18 kWh/m2 rocznie, a na całkowitą energię – na 68 kWh/m2. Biorąc pod uwagę, że jest to dom inteligentny, wyposażony w ponadstandardową liczbę urządzeń elektrycznych (w tym kino, sauna, multi-room audio i video), te wyniki są naprawdę imponujące.



Smart Home


Warszawski projekt to zaawansowany technicznie smart home. Zastosowano w nim, takie funkcjonalności jak:

· Kompleksowy system kontroli światła, w tym:

o Sceny oświetleniowe dopasowane do pomieszczenia i czasu dnia

o Pełny zakres ściemniania wykorzystując kontrole DALI i DMX

o circadian lighting – światło dopasowujące barwę aby imitować światło naturalne

o automatyczne oświetlenie ogrodu

o czujki ruchu na korytarzach i w łazienkach

o symulacje obecności

· rolety zewnętrzne, elektryczne zasłony

· systemy AV i bezpieczeństwa,

· kontrola zużycia energii,

· kontrola wycieków wody,

· automatyzacje ułatwiające codzienne życie, na przykład zdalne połączenie z domofonem przez telefon komórkowy czy panele dotykowe Control4 pozwalające na kontrolę całego domu – od światła, przez muzykę i tv do rolet i temperatury.


Control4 - ujednolicony system do automatyzacji i sterowania podłączonymi urządzeniami


Mówiąc o domu inteligentnym (smart home), nie sposób nie wspomnieć o Control4. Współgra on z systemem KNX i rozszerze funkcjonalność na wiele sposobów. Umożliwia łatwe osiągnięcie takich rzeczy jak:

· intuicyjną kontrolę systemu audio-video zarówno z poziomu uniwersalnych pilotów, paneli naściennych jak i telefonów

· integrację systemów bezpieczeństwa i zarządzanie z jednego urządzenia

· integrację sieciową elementów nie współpracujących normalnie z KNX

· intuicyjne sterowanie funkcjami domu w zależności od dnia, czasu i obecności

· dodatkowe scenariusze ułatwiające życie domowników

W omawianym projekcie AVoIP realizowane jest przez produkty Netvio. Dzięki temu, że obraz i dźwięk przesyłany jest po sieci, urządzenia streamingowe (typu Apple TV) mogą być trzymane w jednym pomieszczeniu, a użytkownik może z nich korzystać kiedy ma na to ochotę. W praktyce oznacza to, że nie musimy stawiać tego typu urządzeń koło każdego telewizora, co oszczędza pieniądze i znacznie poprawia wygląd pomieszczeń. Control4 pozwala również na korzystanie z dźwięku zarówno oddzielnie w pomieszczeniach, jak i grupowo, tworząc multiroom.




Kino domowe


Ważnym punktem domu jest sala kinowa. Zastosowanie systemu Dolby Atmos 7.2.6, 135-calowego ekranu Adeo Plano oraz projektora laserowego 4K Epson EH-LS12000B gwarantuje niesamowite doznania audiowizualne. Dopełnieniem całości są elektryczne fotele od firmy Delux Deco, które zapewniają komfort podczas seansów.

Dzięki systemom automatyki KNX i Control4 możliwa jest pełna kontrola nad kinem za pomocą jednego pilota lub smartfona. Dodatkowo, zainstalowany system oświetlenia RGBW pozwala dostosować barwę i intensywność światła do indywidualnych preferencji, tworząc idealne otoczenie do oglądania filmów.


Ponadto, kino domowe wyposażono w klimatyzację, indywidualną rekuperację oddzieloną od reszty domu (aby minimalizować przedostawanie się dźwięków) oraz rolety rzymskie redukujące odbicia dźwieku od szyb. Zastosowano także rolety zewnętrzne, które doskonale zaciemniają pomieszczenie podczas seansów.

Dla wygody i komfortu oglądających w kinie znajduje się także bar z lodówką i zlewem, które ukryto w szafie.



Partnerzy projektu


Warto zwrócić uwagę na firmy, które przyczyniły się do realizacji tego innowacyjnego projektu. Za wentylację z rekuperacją i systemy grzewcze odpowiadała firma EKO 2020, natomiast za eleganckie prace wykończeniowe - Kubova Home. Projekt domu i wnętrz wykonała Anna Grządka.


Podsumowując, dom na Białołęce to niezwykłe połączenie nowoczesnej architektury i technologii. Stanowi on niepodważalny dowód na to, że można połączyć ekologiczne rozwiązania z luksusem i komfortem życia. Smart home to przyszłość!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page